שקוף

יד ראשונה או יד 2 למה לא תמיד כדאי לקנות דירה יד שנייה

כל מי שמעוניין לרכוש דירה בוחן כמה אפשרויות. ההחלטה הראשונה שעליו לקבל היא אם הוא מעדיף דירה חדשה שאפשר לרכוש מחברה קבלנית, או לחלופין דירת יד שנייה שנבנתה לפני שנים בודדות או שנים רבות.

אפשרויות של קניית נכס

בעבר ישראלים רבים העדיפו לרכוש רק דירות יד שנייה כיוון שהמחיר שלהן הוא זול יותר מאשר הדירות החדשות ולכן לאור אילוצי התקציב החליטו על דרך זו. אך עם השנים רבים הגיעו למסקנה שיש הרבה כשלים באופציה של יד 2 דירות למכירה בנהריה וזאת כיוון שהרבה פעמים קונים חתול בשק וקשה לדעת מראש את מצבה האמיתי של הדירה.

המצב הפיזי של דירות יד שנייה

במקרים רבים כאשר קונים נכס יד שנייה הדירה נראית יפה, כיוון שצבעו אותה לפני שהציעו אותה למכירה. אך רק כאשר מגיע לדירה מהנדס ובוחן את הדירה באופן ממוקד ויסודי הוא מגלה כשלים רבים כמו לדוגמה רטיבות בחדרים מסוימים, מרצפות שאינן מודבקות כהלכה, מעקה שאינו בטיחותי במרפסת ועוד. כתוצאה מכך ערך הדירה הוא למעשה נמוך יותר מהמחיר שביקש בעל הנכס.

הדבר מגיע למשא ומתן מחודש, כיוון שהקונה אינו מוכן לשלם את העלות הגבוהה של השיפוץ מעבר למחיר הדירה, כיוון שמדובר בסכומים גבוהים שאינם בתקציב שלו. יש מצבים שבהם בעל הנכס מעוניין לסגור את העסקה ולכן הוא מוכן להפחית סכום מסוים מערך הדירה למכירה שנקבע בין הצדדים או לחלופין אם הוא לא מוכן להתגמש, העסקה מתפוצצת. מחובתו של המוכר על פי החוק לעדכן על כשלים שקיימים בדירה כמו צנרת ישנה או נזילה, אך יש בעלי דירות שאינם מיידעים על כך.

דירה יד שניה
דירה יד שנייה

עליית הערך של דירת יד שנייה

קיים גם הבדל משמעותי של גובה עליית המחיר עם השנים של דירות חדשות מול דירות וותיקות. הערך של הדירות החדשות עולה באופן משמעותי ביותר ואילו הערך של דירות יד שנייה עולה בשיעור נמוך יותר.

קנייה של דירה חדשה

החברות הקבלניות מחויבות לבצע את תהליך הבנייה של מבני המגורים, המשרדים והמרכזים המסחריים על פי כתב הכמויות שקבעו המהנדסים והמתכננים של המבנה. כל הדרישות הן על פי התקן הישראלי המחמיר בכל מה שקשור לחומרי גלם ולשיטות הבנייה. כל קבלן משנה בכל תחום כמו אלומיניום, אינסטלציה, חשמל וכו', אשר מבצע עבודות בהקמה של בניינים מחויב לבצע כל שלב באופן מדויק על פי הדרישה.

מפקחי הבנייה עוקבים אחר כל העבודות בשטח כמעט בכל יום ולכן ברוב המקרים מתבצעת עבודה יסודית ואיכותית. אם יש חריגות המפקחים אינם מאשרים את העבודה שבוצעה ולכן קבלני המשנה אינם מקבלים עליה תשלום, עד שיבצעו את השינוי הנדרש.

זו הסיבה שלקוחות רבים מעדיפים לרכוש דירות חדשות שיש בהן ממ"ד ובדרך כלל גם מרפסת וכך הם נהנים מדיור ברמה גבוהה.

לעוד מאמרים שמעניינים