שקוף

מהו מבחן תלות ביטוח לאומי

על פי חוק הסיעוד יש כמה הטבות המגיעות לאנשים המבוגרים וזאת כדי לסייע להם ביום יום. כדי לקבוע אמות מידה של הצורך האישי, נקבע כי יש לבצע את מבחן התלות של ביטוח לאומי.

ביצוע מבחן התלות של ביטוח לאומי

כדי לקבוע רמה אחידה של בדיקה לגבי יכולת התפקוד של אנשים מבוגרים הזקוקים לסיוע יום יומי או כמה פעמים בשבוע, מבצע רופא גריאטרי או איש מקצוע אחר שנבחר למטרה זו לכל אחד מבוגר שהגיש בקשה לסיוע, את מבחן התלות – ADL .

במהלך השיחה עם האדם המבוגר, איש המקצוע מתעד את ההתנהגות שלו, כשלים במהלך השיחה כמו תופעות האופייניות למחלת האלצהיימר או לדמנציה. לאחר מכן הוא מבצע את מבחן התלות כדי לבדוק כמה נקודות שכל אחת מהן היא אקוטית:

  • המסוגלות לאכול לבד באופן נורמטיבי, או לחלופין אדם שאינו מסוגל לאכול באופן עצמאי ולכן יש צורך להאכיל אותו בכל ארוחה.
  • האפשרות להתרחץ באופן עצמאי כולל סיבון הגוף וחפיפת השיער. אם הוא אינו מסוגל לבצע זאת, יש צורך באדם שיסייע לו לבצע פעולה אלמנטרית זו בכל יום בעמידה או בישיבה על כיסא ייעודי כדי שהוא לא ייפול.
  • אם יש לו את היכולות ללבוש לבד את הבגדים התחתונים ולאחר מכן את הבגדים העליונים, כולל הגרביים ונעילה של הנעליים. אם אין לו אפשרות לבצע זאת לבד, הוא זקוק לעזרה יום יומית בנושא זה.
  • מבחן הניידות מראה אם אדם זה מסוגל ללכת או שהוא נזקק לסיוע של הליכון בסוג המתאים לתפקודו, או לחלופין אם הוא זקוק לכיסא גלגלים שבאמצעותו הוא ינוע גם ברחבי הבית בין החדרים למטבח, לחדר האמבטיה וכו'.
  • שליטה בסוגרים, האם אדם זה מסוגל ללכת לשירותים על פי הצורך או שאינו שולט על הסוגרים ולכן יש להחליף לו לאורך היום חיתולים חד פעמיים.
  • האפשרות לעבור ממצב של שכיבה למצב של ישיבה וגם ההפך.

מטפלת לאנשים מבוגרים

בעקבות ההחלטה של אנשי המקצוע ואם לפחות כמה נקודות מתוך המבחן אין לאדם זה יכולת לבצע בעצמו, יאושר לו סיוע של כמה שעות בכל שבוע. החלוקה של שעות הגעת המטפלת תהיה כמה שעות בכל יום או הגעה פעמיים או שלוש בשבוע, על פי הנוחות של כל הצדדים וזאת תוך הגעה לכל מכסת השעות בכל שבוע.

כדי לוודא שאכן המבוטח מקבל את כל מכסת השעות, הוא חותם על המסמך הרלוונטי וכך מאשר למעשה את העברת השכר למטפלת בכל חודש.

מבחן התלות

הטבות לאנשים מבוגרים

מטרתו של חוק הסיעוד הוא לאפשר לאנשים המבוגרים חיים נורמטיביים ונעימים גם בערוב ימיהם. לכן מעבר להימצאותה של המטפלת שמסייעת מאד במטלות היומיות האישיות וגם במטלות הכלליות כמו בישול, קניות, הבאת תרופות מבית המרקחת, כביסה וניקיון בסיסי, מקבלים האנשים המבוגרים חיתולים על פי הצורך וגם קצבה כספית חודשית על פי מבחן ההכנסות שלהם. כך יש להם אפשרות באמצעות סכום כספי זה לדאוג לכל הצרכים הבסיסיים שלהם כמו מזון, תרופות, תשלומי חשמל ועוד.

לעוד מאמרים שמעניינים