שקוף

כל מה שצריך לדעת על שליכט צבעוני

עד לא מזמן השליכט היה גימור שמקובל לבצע עבור קירות הבית החיצוניים בלבד, אך בשנים האחרונות נכנס השליכט גם לתוך הבית והוא חלק מעיצוב הפנים הדקורטיבי והייחודי בבית ובכך נפתח מרחב שלם וחדש של אפשרויות שימוש בשליכט.

מהו שליכט ?

שליכט הוא ערבוב של מלט עם חומר גרגירי, שיוצר מירקם גמיש שנמרח כשכבה חיצונית עליונה על השכבות האחרות בהן צובעים את הקיר. שכבה זו גם סותמת סדקים ומגינה על קירות הבית וגם נותנת להם אופי, צבע וטקסטורה מעניינת מחוספסת קלות. הייצור של שליכט צבעוני הוא בהתאם לתו התקן הישראלי בנושא זה.

שילוב השליכט בעיצוב הפנים

חשוב לבחון את סגנון עיצוב הפנים של הבית, ולהתאים לו את הבחירה הנכונה. קיר פנימי הצבוע בשליכט, תופס מאוד את העין והוא פרט עיצוב משמעותי לכן, כדאי לחשוב אם לצבוע חללים שלמים בגימור זה. כיום מקובל יותר בעיצוב פנים לבחור קיר אחד בחלל המרכזי של הבית, הסלון או חדר השינה, לצבוע אותו בשליכט בגוון בולט וסביבו קירות בגוונים תואמים במרקם חלק רגיל. ניתן כמובן להוסיף אביזרים משלימים כגון מדפים, תמונות וסוגים שונים של אקססוריז להדגשת מירקם הקיר.

סוגי שליכט צבעוני

קיימים סוגים שונים של שליכט צבעוני.

ההבדלים ביניהם הם במרקם ובמידת החספוס. ככל שכמות הגרגירים רבה יותר, כך גם גדלה רמת האטימות של השליכט על הקיר. בשליכט הצבעוני כבר משולב צבע, כך שאפשר להשיג אותו במגוון צבעים רחב מאוד בהתאמה לצבעים של שאר הקירות בבית.

סוגי השליכט המיוחדים הם:

אקרילי – שהוא גמיש ולכן קל ונוח לעבוד אתו, הוא מורכב מדבקים שונים, נותן מראה כפרי של גרגירים, עמיד מאוד נגד מים, קרינה ופגעי מזג האוויר.

סיליקוני – תערובת של פולימרים סינטטיים עם סיבים בעלי ציפוי סיליקוני גמיש, אטום למים ועמיד מאוד לסביבה במליחות גבוהה (כמו קרבה לים).

מינרלי – מבוסס על חומרים טבעיים ואינו רעיל. מונע הצטברות של לחות בתוך הקירות ולכן, מצמצם הופעת עובש. קיים בגוונים טבעיים ייחודיים כמו אבן ובטון, נפוץ בשימוש אצל לקוחות עם מודעות לאיכות הסביבה, מתאים לבנייה ירוקה ועלותו גבוהה יותר.

השימוש הנכון בשליכט

חשוב לוודא, כשרוכשים שליכט מחברה מוכרת, שהמוצרים שלה עומדים בתקנים הישראליים, שהשליכט הוא אכן גמיש ואחיד כדי ליצור מראה חלק ולא של טלאים שונים. אם מזמינים בעל מקצוע לביצוע העבודה, יש לוודא מהו תכנון העבודה בעיקר במקרה של שליכט חיצוני, שעדיף לסיים ביום אחד ליצירת מראה אחיד. יש לבצע זאת רק אחרי סיום שלבי הצביעה הקודמים ווידוא שהתייבשו אחרת השליכט לא ייתפס כראוי ויתקלף בהמשך.

חשוב לקחת את הזמן לבחור היטב בין מגוון גוונים וטקסטורות, אפילו מומלץ לבקש שיצבע בדוגמאות כמה חלקי קיר לראות את האפקט, לפני שבוחרים את הגוון הרצוי.

לטיפים נוספים לעיצוב הבית כנסו http://freshome.co.il/

לעוד מאמרים שמעניינים